Serwis prasowy / Press Release

press.nencki.gov.pl

Serwis prasowy / Press Release - press.nencki.gov.pl

Mitochondria w służbie piękna – wkrótce dzięki nowym kosmetykom

Oddziałując na mitochondria, centra energetyczne komórek, można skutecznie opóźnić procesy starzenia. Wyniki wieloletnich badań z zakresu bioenergetyki mitochondriów zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków nowej generacji. Pojawią się one w sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

 

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie łączy siły z Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris Sp. z o.o. Celem przedsięwzięcia realizowanego we wspólnym konsorcjum badawczo-przemysłowym są innowacyjne kosmetyki, w opracowaniu których zostaną wykorzystane najnowsze badania z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów. Uczestniczące w projekcie grupy badawcze Instytutu, kierowane przez profesorów Jerzego Duszyńskiego i Adama Szewczyka, należą do wiodących na świecie w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów.

 

„Liczymy, że wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe naszego instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, będziemy w stanie w ciągu kilku lat opracować nowatorskie, a co najważniejsze, rzeczywiście skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo”, mówi prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.

 

Mitochondria są centrami energetycznymi komórek, kluczowymi dla ich życia i śmierci. Te niewielkie organelle, długości kilku mikrometrów, występują we wnętrzach komórek eukariotycznych (czyli z jądrem komórkowym). Ich liczba w każdej komórce waha się od kilkuset do kilku tysięcy. Mitochondria odpowiadają za ważne funkcje życiowe, m.in. wytwarzają adenozynotrifosforan (ATP), związek chemiczny będący głównym nośnikiem energii chemicznej w komórkach. Jak fundamentalne znaczenie ma ten związek może świadczyć fakt, że każdego dnia człowiek przekształca ATP w masie porównywalnej z masą całego ciała.

 

Przy badaniach nad nowymi kosmetykami ważny jest fakt, że mitochondria odgrywają kluczową rolę także w apoptozie, czyli programowanej śmierci komórki. I właśnie zahamowanie apoptozy, za pomocą substancji specyficznie oddziałujących na mitochondria, może w istotnym stopniu przyczynić się do przedłużonej młodości komórki, a więc i tkanki, w której się ona znajduje – na przykład skóry.

 

Celem badawczym projektu realizowanego przez konsorcjum naukowo-przemysłowe Instytutu Nenckiego i Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris jest identyfikacja i ocena substancji, których oddziaływanie z mitochondriami wpłynie korzystnie na komórki skóry – spowolni uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Komercyjny cel projektu to wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermoochronnych. Taki kosmetyk będzie mógł w znacznym stopniu opóźnić proces starzenia się skóry i zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

 

Na realizację wspólnego projektu konsorcjum właśnie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Badań Stosowanych INNOTECH organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na 1140 złożonych wniosków konkursowych projekt otrzymał największą liczbę punktów i zdobył pierwsze miejsce w obszarze „Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne”, a trzecie w klasyfikacji obejmującej wszystkie dziedziny.

 

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris należy do wiodących firm kosmetycznych w Europie Centralnej. Jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce – a także jednym z niewielu na świecie – posiadającym własne Centrum Naukowo-Badawcze, w którym są prowadzone badania in vitro, in vivo i ex vivo. Badania umożliwiają zastosowanie w kosmetykach innowacyjnych składników aktywnych w optymalnych stężeniach i synergicznie działających kompleksach.

 

„Centrum współpracuje z licznymi placówkami naukowymi w Polsce i na świecie. Wyniki prac są prezentowane na międzynarodowych konferencjach i publikowane w czasopismach naukowych, w tym w periodykach naukowych z listy filadelfijskiej. W swoim dorobku Centrum ma liczne, własne zgłoszenia patentowe”, mówi dr Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego, w którym pełni fukcję Dyrektora Pionu Badań i Rozwoju.

 

Nowa generacja kosmetyków, bazująca na wnioskach płynących z badań podstawowych nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat.

 

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris jest jednym z największych w Europie producentów  kosmetyków pielęgnacyjnych, funkcjonującym na rynku od prawie 30 lat. Produkuje szeroki asortyment kosmetyków dostępnych w różnych segmentach rynku: ekskluzywnym (marka Dr Irena Eris oraz selektywne kosmetyki profesjonalne Prostystem Home Care), marek ekonomicznych (Lirene i Under Twenty) oraz dermokosmetyków aptecznych (marka Pharmaceris). Kosmetyki Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris są sprzedawane w ponad 28 krajach świata. Grupa Dr Irena Eris zatrudnia 800 pracowników, wytwarza ponad 20 milionów sztuk produktów rocznie, a marka Dr Irena Eris jest jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych polskich marek.

 

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, utworzony w 1918 roku, jest największym nieuniwersyteckim ośrodkiem badań biologicznych w Polsce. Do priorytetowych dziedzin podejmowanych w Instytucie należą: neurobiologia, neurofizjologia, biologia i biochemia komórkowa oraz biologia molekularna – w skalach złożoności od organizmów tkankowych przez organelle komórkowe do białek i genów. W Instytucie działa 31 laboratoriów, m.in. nowoczesnej Mikroskopii Konfokalnej, Cytometrii Przepływowej i Skaningowej, Mikroskopii Elektronowej, Testów Behawioralnych i Elektrofizjologii. Instytut dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą i zmodernizowaną zwierzętarnią, pozwalającą na hodowlę zwierząt laboratoryjnych, także transgenicznych, według najwyższych standardów. Poziom prac eksperymentalnych, publikacje i silne związki z nauką światową plasują Instytut wśród wiodących placówek biologicznych Europy.

 

 

 

KONTAKTY:

 

prof. dr hab. Jerzy Duszyński

Instytut Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN

tel. +48 22 5892389

email: j.duszynski@nencki.gov.pl

 

prof. dr hab. Adam Szewczyk

Instytut Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN

tel. +48 22 5892207

email: a.szewczyk@nencki.gov.pl

 

dr n. biol. Renata Dębowska

Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris

tel: +48 22 5417104

email: renata.debowska@eris.pl

 

 

POWIĄZANE STRONY WWW:

 

http://www.drirenaeris.com/badania

Dr Irena Eris, Centrum Naukowo-Badawcze

 

http://www.nencki.gov.pl/

Strona Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

 

http://press.nencki.gov.pl/

Serwis prasowy Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

 

 

 

MATERIAŁY GRAFICZNE:

 

Nencki120919b_fot01s.jpg                               

HR: http://press.nencki.gov.pl/wp-content/uploads/2012/09/Nencki120919b_fot01.jpg

Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek – mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego)

 

Nencki120919a – Mitochondria i kosmetyki

 

Category: press